מחלת לב כלילית 09.02.2020

תוצאי טיפול אנטי-תרומבוטי כפול מול משולש לפרפור עליות ומחלת עורקים כליליים

מטרת מטה-אנליזה זו היתה להשוות את היעילות והבטיחות של טיפול אנטי-תרומבוטי כפול לעומת טיפול אנטי-תרומבוטי משולש ב-AF ו-CAD

פרפור פרוזדורים (Atrial Fibrillation – AF) במקביל למחלת עורקים כליליים (Coronary artery disease – CAD) יוצרים דילמה טיפולית, שכן יש לאזן את הסיכון לדימום עם טיפול אנטי-תרומבוטי משולש (triple anti-thrombotic therapy – TATT) אל מול הסיכון לאירועים איסכמיים עם טיפול אנטי-תרומבוטי כפול (double anti-thrombotic therapy – DATT). מטרת מטה-אנליזה זו היא להשוות את היעילות והבטיחות של DATT לעומת TATT ב- AF ו- CAD.

החוקרים השתמשו במאגרי המידע MEDLINE, Cochrane ו-ClinicalTrials.gov והוציאו מתוכם מאמרים רלוונטיים שפורסמו מראשיתם ועד 1 במאי 2019. במאמר נכללו מחקרים שהשוו את הבטיחות והיעילות של DATT לעומת TATT במטופלים הסובלים מ-AF ו-CAD.

החוקרים מצאו כי מתוך תשעה מחקרים, בהם 6,104 חולים קיבלו DATT ו-7,333 מטופלים קיבלו TATT, לא היה הבדל מובהק סטטיסטית בתוצאות התמותה, אוטם שריר הלב שאינו קטלני, סטנט טרומבוזיס ושבץ מוחי. יחד עם זאת, נמצא שיעור נמוך יותר של דימומים עיקריים ב-DATT (סיכון יחסי 0.64 [רווח בר-סמך 95%, 0.54 עד 0.75]; p <0.001), ולא נמצא הבדל משמעותי בסטנט טרומבוזיס (סיכון יחסי 1.52 [רווח בר-סמך 95%, 0.97 עד 2.38]; p = 0.07).

עם זאת, ניתוח בתת קבוצות של ניסויים שבהם מעשה שימוש בנוגדי קרישה פומיים חדשים (direct oral anticoagulant – DOAC) הדגים שיעור גבוה יותר באופן גבולי, של סטנט טרומבוזיס ב-DATT (סיכון יחסי 1.66 [רווח בר-סמך 95%, 1.01 עד 2.73]; p = 0.05).

לסיכום, DATT לא הראה הבדל בתוצאות התמותה, אירועי שבץ מוחי, אוטם שריר הלב שאינו קטלני וסטנט טרומבוזיס בהשוואה ל- TATT.

DATT הדגים שיעור נמוך יותר של דימומים גדולים, אך בניתוח תת קבוצת הניסויים עם DOAC, הדגים שיעור גבוה יותר באופן גבולי של סטנט טרומבוזיס. החוקרים ממליצים להמשיך ולחקור את נושא ה-DOAC ולהעריך את תוצאות הטיפול במחקרים נוספים.

מקור: 

Ravi V. et al. (2019) American Journal of Cardiology

נושאים קשורים:  פרפור עליות,  טיפול אנטי-טרומבוטי,  מחלות עורקים כליליים,  סטנט,  קרדיולוגיה,  מחקרים,  טרומבוזיס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות