מחלות לב 03.05.2020

נמצא קשר בין אירועים קרדיווסקולריים לבין רמות 1-GLP

החוקרים בדקו האם האם ניתן לחזות סיכונים קרדיווסקולריים במטופלים עם אוטם לבבי חריף באמצעות רמות 1-GLP

פפטיד דמוי גלוקגון 1 (1-GLP) הוא הורמון מסוג אינקרטין המשויך למעיים וגורם להפרשת אינסולין לאחר אכילה. לאחרונה נמצא כי רמות 1-GLP מוגברות במטופלים עם אוטם לבבי חריף. האגוניסט לרצפטור של 1-GLP משפר תוצאים במטופלים עם סוכרת.

מטרת המחקר הזה היתה להעריך את יכולת החיזוי של 1-GLP, לפי רמתו בסרום עבור תוצאים קרדיווסקולריים במטופלים עם אוטם לבבי חריף.

במחקר נדגמו 918 מטופלים עם התייצגות של אוטם לבבי חריף [321 מתוכם עם עליות בסגמנט ST ו-597 מתוכם ללא עליות בסגמנט STי(NSTEMI)]. כמו כן הוערכו רמות של סך כל 1-GLP, פפטיד N-terminal pro-B-type natriureticי(proBNP-NT)  וכן נמדד הניקוד של "הרישום הגלובלי של אירועים קורונריים חריפים" (GRACE) בעת אשפוז המטופל לבית החולים.

התוצא המשולב העיקרי של המחקר היה האירוע הראשון של הופעת מוות קרדיווסקולרי, אוטם לבבי לא קטלני, או שבץ לא קטלני.

ניתוח באמצעות עקומת שרידות של מאייר קפלן ועקומת רגרסיה COX עם משתנה יחיד מצא כי 1-GLP נמצא באסוציאציה עם תוצאים שליליים [סיכון יחסי (HR) של ערכי 1-GLP שעברו פעולת לוג: 6.29, רווח בר סמך 95% 2.67-14.81 ; P<0.0001]. לאחר התאמות נוספות עבור גיל, מין, היסטוריה משפחתית של מחלות קרדיווסקולריות, עישון, סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, קצב סינון גלומרולרי (GFR),יEPI-CKD, hs-CRP, T hs-Troponin ורמות proBNP-NT. הסיכון היחסי נשאר משמעותי - 10.98 (ברמת ביטחון 95% ורווח בר סמך 2.63-45.90; P=0.0010).

ניתוח עקומת ROC תלוית זמן הדגים כי רמות 1-GLP מהוות אינדיקציה משמעותית לאירועים מוקדמים. עבור אירועים עד 30 ימים לאחר האשפוז, 1-GLP הוכיח את עצמו כטוב יותר מסמנים ביולוגיים אחרים. כולל GFR,יEPI-CKD, hs-CRP ,T hs-Troponin ורמות proBNP-NT. התאמת המודל להערכת סיכון GRACE על ידי הוספת 1-GLP הגדילה את השטח מתחת לעקומת ROC לאורך זמן במטופלי NSTEMI.

לסיכום, במטופלים מאושפזים בשל אוטם לבבי, נמצא קשר בין אירועים קרדיווסקולריים לבין רמות 1-GLP.

מקור: 

Florian Kahles1; et al. (2019), European Heart Journal doi: 10.1093/eurheartj/ehz868 

נושאים קשורים:  אינקרטין,  1-GLP,  סיכון קרדיוווסקולרי,  תמותה,  אוטם לבבי,  מחקרים
תגובות