אי ספיקת לב 24.08.2020

טיפול תרופתי, חריגות ברמות אשלגן והסיכון למוות באי ספיקת לב

החוקרים בחנו את השפעת מתן סקוביטריל/ וולסרטן על אשלגן והאם רמת האשלגן שינתה את השפעת התרופה על חולים עם אי ספיקת לב ומקטע פליטה מופחת

במחקר הנוכחי נחקר הקשר בין אשלגן לתוצאים קליניים במחקרים קלינים שבחנו את יעילות התרופה סקוביטריל/ וולסרטן באי ספיקת לב עם מקטע פליטה מופחת. החוקרים בחנו את השפעת התרופה על האשלגן והאם רמת האשלגן שינתה את השפעת הסקוביטריל/ וולסרטן על חולים עם אי ספיקת לב ומקטע פליטה מופחת.

החוקרים השתמשו בנתונים ממחקר PARADIGM-HF כאשר נכללו תוצאים שונים, כולל תמותה על רקע קרדיווסקולרי, תמותה פתאומית, תמותה בשל כשל משאבה, תמותה שאינה על רקע קרדיווסקולרי ואשפוז על רקע אי ספיקת לב.

במחקר נכללו 8,399 מטופלים שחולקו באופן אקראי לטיפול באנאלפריל או לסקוביטריל/ וולסרטן. אשלגן נבדק כמשתנה רציף וקטגורי ≤3.5, 3.6-4.0, 4.1-4.9, 5.0-5.4 ו- ≥.5mmol / L) במודלים סטטיסטיים שונים.

בהשוואה לרמת אשלגן 4.1-4.9, הן היפוקלמיה (HR 2.40, 95% CI 1.84-3.14) והיפרקלמיה (HR 1.42, 1.10-1.83) נמצאו קשורות לסיכון גבוה יותר למוות קרדיווסקולרי.

עם זאת, הפרעות באשלגן היו קשורות באופן דומה למוות פתאומי ומוות בשל כשל במשאבה, כמו גם למוות שאינו על רקע קרדיווסקולרי ואשפוז בשל אי ספיקת לב. לסקוביטריל/ וולסרטן לא היתה כל השפעה על אשלגן באופן כללי. היתרון של sacubitril / valsartan  על פני enalapril היה עקבי בכל טווח האשלגן הבסיסי.

למרות שרמות אשלגן גבוהות יותר וגם נמוכות יותר מהנורמה היו קשורות באופן עצמאי לסיכון מוגבר למוות על רקע קרדיווסקולרי, חריגות באשלגן עשויות בעיקר להיות סמנים ולא מתווכים של הסיכון למוות.

מקור: 

Ferreira, J. P., Mogensen, U. M., Jhund, P. S., Desai, A. S., Rouleau, J. L., Zile, M. R., Rossignol, P., Zannad, F., Packer, M., Solomon, S. D., & McMurray, J. (2020). Serum Potassium in the PARADIGM-HF trial. European journal of heart failure, 10.1002/ejhf.1987. Advance online publication.

 https://doi.org/10.1002/ejhf.1987

נושאים קשורים:  מחקרים,  היפרקלמיה,  היפוקלמיה,  אנטגוניסטים נגד רצפטורים מינרל-קורקטואידים,  אשלגן,  sacubitril/valsartan
תגובות